Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 13.09.2012 21:56:50 

BOHEMIA BANDOG CLUB o.s.

Standart plemene


Standart plemene - BANDOG


Celkový vzhled


Robusní, středně velký pes. Dobře osvalený, obdelníkového tvaru těla. Vyzařuje velkou sílu a energii v souladu s mrštností a lehkostí pohybu. Je pevný, souměrně stavěný. V relaxačním pohybu uvolněný. S výrazem moudré, dobrosrdečné povahy, vyrovnaného klidu a vysoké inteligence. Feny jsou jemnější stavby těla.

Hlava


- velká, hranatá s vráskou když je zaujatý, ne v klidu. Výrazný stop, nosní partie široká, spodní čelist mohutná a široká. Pysky mírně převislé.

Oko


- tmavé, šedé, modré, dravčí oko je tolerováno. Přiměřeně velké k velikosti lebky, široce posazené, mandlového tvaru. Nadočnicový oblouk spolu s nasazením ucha dotváří mohutnost a hranatost hlavy.

Ucho


- ve tvaru "V", souměrné s velikostí hlavy,sklopené, dobře přiléhající, široko nasazené, nepřevyšující temeno hlavy. Velké, těžké ucho je nežádoucí.

Chrup


- úplný, zuby velké, silné, rovnoměrně zasazené. Skus nůžkový, klešťový, obrácené nůžky, je přípusný mírný předkus. Není však žádoucí a toleruje se u jinak vyjímečných jedinců.

Krk


- mírně klenutý, středně dlouhý, silný a svalnatý, obvodem téměř shodný s hlavou. Volná kůže pod krkem-tzv.řasa nesmí být příliš výrazná, nikoliv "suchý" krk. U fen je skoro neznatelná řasa.
- mohutný, široký, dostatečně prostorný a hluboký.

Přední končetiny


- silné, rovné v klidu i pohybu. Dobře osvalené, pevné záprstí, klenutá a uzavřená tlapka.

Trup


- hřbet široký, svalnatý a pevný. Je rovný, v bederní části mírně klenutý. Bedra pevná, s výrazně prokleslou slabinou. Břicho pevné, lehce vtažené.

Zadní končetiny


- dobře úhlené, silné, rovné v klidu i pohybu, velmi výrazně osvalené. Tlapky klenuté a uzavřené.

Ocas


- vysoko nasazený, silný při kořeni a zúžující se ke špičce, sahající k hleznu. V klidu nesený svěšený dolů, mírně prohnutý. Při rozrušení nesený vzhůru, muže být prohnutý nikoliv zatočený. Hladký, bez delšího osrstění nebo praporce.

Srst


- krátká, hustá, bez podsady přiléhající k tělu. Odolná vůči počasí. Tvrdá srst je nežádoucí.
Barva srsti je: zlatá, skořicová, modrá, hnědá, černá a všechny barvy s žíháním. Jsou povolené bílé znaky nepřesahující 25% povrchu těla. Bílé tlapky jsou nepřípustné.

Pohyb


- harmonický a vyvážený, vyzařující sílu a temperament. Lehký a prostorný chod. Pevná hřbetní linie. Při volné chůzi je typický mimochod tzv."pas."

Velikost


- výška v kohoutku pes 62 - 70 cm, fena 50 - 65 cm. Váha je přiměřena k velikosti psa, feny. Pes 50 kg a výše, fena 35 kg a výše. Váha nesmí omezovat výkon a pohyblivost.

Povaha


- vyrovnaný, sebevědomí a dominantní. Nebojácný, ne však agresivní. Má silně vyvinutý ochranitelský pud vůči všem mláďatům, velmi silně lpí na dětech. Ačkoli v povaze Bandoga není agresivita, v případě napadení jeho pána, rodiny nebo majetku zakročí velmi razantně a nekompromisně. V přítomnosti psovoda se chová přátelsky , vstřícně a je za všech okolností ovladatelný.

Vady vylučující chov


- netypický vzhled, vzhled opačného pohlaví, agresivita, bázlivost, chudozubost, nadměra bílé barvy, kriptorchismus, ztráta pigmentu.

Poznámka


- u jinak vyjímečných jedinců lze prominout některé exteriérové vady s přihlédnutím k povaze jedince.

 
TOPlist